26 Temmuz 2012 Perşembe

Dindarla Dinidarı Karıştırmak!!!

Kızıyor, anlamıyorlar ve asla anlamayacaklar...
Bazı kesim insanlar din konusunda kendilerini nefisler üzerinde görmekteler. Özellikle kendilerini dindar olarak tanıtıp ya da öyle olduklarını birilerine göstermeye çalışanlar bu kitle içerisinde yer almaktadır. Yine bazı kesimde bu iki farklı kitleyi birbiri ile karıştırıp genelleme yaparak hataya bilinçli ya da bilinçsiz düşmektedir. Daha evvel ki yazılarımda bahsetmiştim dindar ve dinidarı karıştırmamak gerek diye... Ancak gördüğüm kadarı ile bazıları bu konuyu hala anlamamış ki hoş olmayan ithamlarda bulunarak gaflete düşmektedirler. Din iki beşeriyet arasında ki bir olgu değildir ve asla olmayacaktır. Öncelikle bunu iyice ve derinlemesine kavramak gerek hatta bilinçaltına yerleştirmek gerekmektedir. Din olgusu tamamen Allah(C.C) ve beşeriyet arasında olan bir olgudur. Yaşadığım bir olayı aktarmak isterim kısa bir şekilde isimsiz bir arkadaş yazdığım bir yazıdan pek hoşnut kalmamış ve kendince bir yorum yazmış. Ben yazımda maddi anlamda her şeyin dinden ibaret olmadığını vurgulamak istemiş işi birazda siyasi yöneticilere sitem etmek babında bir şeyler karalamıştım...  Bu isimsiz kahraman arkadaşta konuyu anlamadan tam manası ile kavrayamadan yorum olarak işte "ne demek her şey din demek değildir" gibisinden sitemini dile getirmiş vs. Sorun şu ki bizler bu ülkede yaşıyorsak ve aynı dine mensupsak kimsenin kimseye karşı üstünlüğü yoktur. Siyasi olarak her zaman söylemişimdir ve söylemeye devam edeceğim ki şimdiye kadar gelen bütün siyasi partiler bir takım değerleri sömürmüş ve  istismar etmiştir ama ne yazık ki bizim milletimiz bunu bir türlü kavrayamamış ve her başa gelen başbakanı baş tacı etmiş yanlışına bile doğru der bir hal almıştır....
    Diğer bir kesim olan dini değerleri hiçe sayan kesim ise dini değerlere önem verenleri acımazsıca eleştiren hatta eleştirinin dozunu kaçırıp hakarete varan ifadeler kullanmakta olduklarını görmek üzücü bir durum. Dünyada yaşanan her olumsuz olayı dinle bağdaştırıp sanki din olmasaydı bu olaylar yaşanmayacaktı gibi göstermeye çalışanların varlığını bilmekte pekala üzücü.  Şu bir gerçek ki evet ülkemizde ne sıkıntı yaşandıysa altında bir cemaat veya bir dini örgüt veya tarikat vardır... En basit ve en güzel örneği Gülen cemaatini verebiliriz. Yılan başı ABD için methini esirgemeyen fetoşcular işinizi halletmek için birilerini satın almanın hiç bir sakıncası yok diyen bir cemaatin varlığı da oldukça rahatsız edici olduğu da aşikardır.
      Aslında karalayacak değinilecek o kadar fazla konu var ki ama uzun yazıları okumayı pek seven bir toplum olmadığımızdan dolayı burada noktalıyorum... Bir sonraki yazıda buluşmak ümidiyle esen kalınız...

2 yorum:

 1. Eline sağlık Buroç kardeşim,
  Kurt siyasetçiler olur hani,işte onlardan biri, Osman Bölükbaşı "tüm sektörleri inceledim, en karlısının DİN TİCARETİ olduğunu gördüm" diye yazmış.

  Aziz Nesin kitaplarında bu tür kişileri ve bunlara ALDANAN, KANAN saf insanları çok anlatırdı.

  Kemal Sunal'ın birçok filminde "yağmur yağdıracağını bilen" saf vatandaşları KANDIRAN güya dindar tipler vardı.

  Yabancı edebiyatçılarda da din adamı görünümlü, üç kağıtçı tipler çok işlenir. Sırf üç kağıtçılık olsa yine neyse, Katolik rahiplerin çoğunun kilisedeki oğlan çocukları taciz hatta tecavüz ettikleri yıllar sonra ortaya çıktı hatta papa onlar adına özür diledi.

  Din üç kağıtçılar için bir maskedir, sübyancılar için bir maskedir, siyasetçiler için bir maskedir.

  Bizim ülkemizde kapıya gelip biraz AĞLAYAN, GÖZYAŞI döken dileciye bile hemen KANARIZ. Elde avuçta belki yokken, ona para veririz.

  Fethullah Gülen denen kişinin KENDİ WEB SİTESİNDE özgeçmişini okudum. İlkokulu bile bitirememiş! Sonradan dışarıdan zarzor bitirmiş. (Belki de acıdılar, diploma tutuşturdular eline)

  İlkokulu zarzor bitirmiş ama kurnaz, üçkağıtçı ve din ticaretinin en iyi sektör olduğunu görmüş. Ağlaya ağlaya vaaz verererek bakmış insanlar da KANIYORLAR. Öyle öyle almış yürümüş, saftiriklerin desteğiyle bir güç haline gelmiş. Bu kadar güçlenince bizi bölmek isteyen DÜŞMANLARIMIZIN ONU ELE GEÇİRİP KULLANMAMASI olmazdı. Amerika ile başbaşa çalışıyor, saftirikleri de "Gülen Amerika'da onları da Müslüman yapacak" gibi kargaların güleceği bir şeyle kandırıyor.

  Şimdi sana, bana inanmayanlar eninde sonunda o adamın GERÇEK YÜZÜNÜ GÖRECEKLER. Hiç merak etme...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ne acıdır ki geçenlerde biri yine şahsıma karşı dinsiz ithamında bulunarak gaflete düştü, egoist olmak demek böyle bir şey demekmiş... İnşAllah görülür ama dua edelim o zaman iş işten geçmemiş olsun...

   Sil