7 Mart 2012 Çarşamba

İLK VE TEK HUTBE OKUYAN CUMHURBAŞKANIAtatürk'un balıkesir hutbesi 7 Şubat 1923

ey millet allah birdir.şanı büyüktür allah'ın selameti, atifeti ve hayrı üzerimize olsun. peygamberimiz efendimiz, cenab-ı hak tarafından insanlara hakayık-ı diniyyeyi teblihe memur ve resul olmuştur.kanunu esasisi, cümlemizce malumdur ki, kuran-ı azimüşşandaki nusustur.insanlara feyz ruhu vermiş olan dinimiz, son dindir.ekmel dindir. çünkü dinimiz akla, mantığa ve hakikate tamamen tevafuk ve tedabuk ediyor.eğer akla, mantığa ve hakikate tevafuk etmemiş olsaydı, bununla diğer kavanin-i tabiiyye-i ilahiyye beyninde tezat olması icabederdi.çünkü bilcümle kavanin-i kevniyyeyi yapan cenab-ı haktır.

arkadaşlar; cenab-ı peygamber mesaisinde iki dara, iki haneye malik bulunuyordu. biri kendi hanesi, diğeri allah'ın evi idi.millet işlerini, allah'ın evinde yapardı. hazreti peygamberin isr-i mübarekelerine iktifaen bu dakikada milletimize; milletimizin hal ve istikbaline ait hususatı görüşmek maksadıyle bu dar-ı kutside allah'ın huzurunda bulunuyoruz.beni buna mazhar eden balıkesir'in dindar ve kahraman insanlarıdır.bundan dolayı çok memnunum.bu vesile ile büyük bir sevaba nail olacağımı ümit ediyorum.

efendiler, camiler birbirimizin yüzüne bakmaksızın yatıp kalkmak için yapılmamıştır.camiler itaat ve ibadet ile beraber din ve dünya için neler yapılmak lazım geldiğini düşünmek, yani meşveret için yapılmıştır. millet işlerinde her ferdin zihni başlı başına faaliyette bulunmak elzemdir.

işte biz burada din ve dünya için, istikbal ve istiklalimiz için, bilhassa hakimiyetimiz için neler düşündüğümüzü meydana koyalım. ben yalnız kendi düşüncemi söylemek istemiyorum.hepinizin düşündüklerini anlamak istiyorum.amel-i milleyye, irade-i milleyye yalnız bir şahsın düşünmesinden değil, bilimum efrad-ı milletin arzularının, emellerinin muhassalasından ibarettir.binaenaleyh benden ne öğrenmek, ne sormak istiyorsanız serbestçe sormanızı rica ederim.
(7 şubat 1923)
paşa camii-balikesir
not: mustafa kemal atatürk camide minberden cuma günü cemaata hutbe okuyan ilk ve tek cumhurbaşkanıdır..

4 yorum:

 1. Ayol şimdi Tayyoş da hutbe okumaya kalkmasın:)))))malum Atatürk'ü çok kıskanıyor ve çatlıyor..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. prompterler olmazsa o iki kelimeye bir araya getiremez:))) Al sana ispatı

   http://video.milliyet.com.tr/video-izle/Erdogan-in-prompter-i-bozulursa----rvQhIu8OFFIn.html

   Sil
  2. hahahaa:))))doğru:)))bu arada buroç seni izlediğim halde izlediğim blog güncellemelerinde aniden yok olmuşsun:((kontrol ettim sende üyeliğim görünüyor, senin bendeki üyeliğin de görünüyor ama kumanda panelinde yoksun:((nasıl düzeltebilirim?..

   Sil
  3. yesinler tayyoşun hatipliğini:)) ablacım hiç bir bilgim yok ama 2 gündür paylaşım yapmıyorum bu durumda benim paylaşımlarım görünmeyebilir:))

   Sil