12 Mart 2012 Pazartesi

Böyle olur AKP’nin ileri demokrasisi!12 yıl kesintili eğitimi döve döve geçirdiler!..
İktidar, 4+4+4 eğitim modeli için muhalefetin sesini toptan kıstı! 100 vekille komisyonu basan AKP kürsünün çevresine de barikat kurdu. Salon bir anda karıştı ve Meclis’te adeta meydan savaşı çıktı. Yumruklar konuştu, sandalyeler uçuştu, vekiller yaralandı ve tasarı 31 dakikada komisyondan geçti!
12 saat konuşan CHP’li Özkoç’un boğazını sıktılar4+4+4 aleyhinde tam 12 saat konuşarak kamuoyunun dikkatini çeken CHP’li Engin Özkoç, dün komisyonda çıkan arbedede AKP’lilerin hedefi olan isimlerden biriydi. Uzun süre tartaklanan ve darbeler alan Engin Özkoç, bir süre fenalaştı.
Muhalefet eleştirilerine tahammülsüzlük
AKP, ‘ileri demokrasi’ tarihine altın bir sayfa daha yazdı! Muhalefetin 4+4+4 eğitim sistemi eleştirilerine daha fazla tahammül edemeyen iktidar, 100 vekille teklifin görüşüldüğü Meclis Eğitim, Gençlik, Kültür ve Spor Komisyonu’nu bastı. Salonu adeta işgal eden AKP’liler, birkaçı dışında tüm koltukları doldurdu ve muhalefet üyelerinin gelememesi için kürsü önüne de barikat kurdu.
Komisyon salonunda sandalyeler uçuştu...
Gerilen ortam sonrası salon bir anda karıştı ve arbede patlak verdi. Bazı vekiller ellerindeki su şişelerini kürsüye fırlattı. Sert sözler eşliğinde sandalyeler havada uçuşurken, CHP’li Nur Serter ezilmekten zor kurtuldu. AKP’liler ile CHP ve MHP’liler yumruk yumruğa kavga etti. 6 maddesi 75 saatte geçen teklifin son 22 maddesi bu olaylar sırasında da süren oylamayla 31 dakikada geçti!
 
Eğitim Komisyonu’na ileri demokrasi baskını
AKP’li 100 milletvekili komisyonu işgal ederek muhalefeti susturdu. Ortalığın savaş alanına döndüğü komisyonda yeni eğitim yasa tasarısı 31 dakika  içinde kabul edildi.

Meclis Eğitim, Gençlik, Kültür ve Spor Komisyonu’nda 4+4+4 yeni eğitim modeli teklifi işgal tartışmaları ile başladı, “faşizme karşı omuz omuza” sloganları ile bitti. AKP milletvekillerinin kürsünün önünde barikat kurduğu komisyona yumruklaşmalar ve tekmelere karşın ara verilmedi. 6 günde 6 maddeyi onaylayan komisyon yarım saatte kalan 19 maddeyi görüşmeden kabul etti.  Meclis Eğitim, Gençlik, Kültür ve Spor Komisyonu toplantısı başlamadan bir saat önce AKP’li 100’e yakın milletvekili salonu doldurdu. CHP’li milletvekillerinin kürsünün önünde toplanarak komisyon çalışmalarına engel olmasına karşı da kürsünün önünde barikat kuruldu.  Komisyonunun başlama saatine dakikalar kala çok sayıda CHP’li milletvekili salona geldi. Ancak salon dolu olduğu için içeri giremediler. CHP Grup Başkanvekilleri Emine Ülker Tarhan, Muharrem İnce ve Akif Hamzaçebi zorlukla içeri girerek oturdu. Komisyon üyeleri ise dışarıda kaldı. CHP’li milletvekilleri “İşgal yaşanıyor” diye bağırdı.  AKP’li Ünal, “Bunu işgal olarak değerlendirmeyin. 100 CHP’li komisyon toplantısına gitti haberlerini okuyunca bizim arkadaşlar da buraya gelmiş. Komisyon üyelerine yer vereceğiz” diyerek komisyon üyesi olan 6 CHP’li milletvekilinin oturması için yer gösterdi. CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce ise “Önce işgali kaldırın” diye bağırarak öneriyi reddetti.  Bu arada Komisyon Başkanı Nabi Avcı salona gelerek toplantıyı açtı. Avcı kameramanların dışarı çıkmasını istedi. Bu arada sözlü olarak atışan milletvekilleri arasındaki tartışma arbedeye döndü. İteklemeler yaşanırken yumruklar konuşmaya başladı. Milletvekilleri birbirini yumruklarken arada kırılan bir sandalye de komisyon masanın ortasındaki boşluğa bırakıldı. 

Kemaraman dövüldü
Kapının önündeki yığılma nedeniyle kameramanlar dışarı çıkamadı. Bu arada AKP’li milletvekilleri kameramanlara tepki gösterip bağırmaya başladı. Bazı milletvekillerinin “CHP medya ile yönetmeye çalışıyor” diye bağırdığı duyuldu. AKP’li bir milletvekili bir kameramanı yumruklayarak itti, ardından salondan dışarı attı. Bu arada kameramanın yere düştüğü ve tekmelendiği de görüldü. Kapıdaki bu gerilimden kadın milletvekilleri de nasibini aldı. Arada kalan Nur Serter’in acı içinde bağırdığı görüldü. 

Maddeler oylandı
Kameramanlar dışarı çıktıktan sonra da salondaki gerilim devam etti. Milletvekilleri ayakta birbiriyle tartışıp itişmeler yaşanırken komisyon başkanı toplantıyı başlattı. Yaklaşık 30 AKP’li milletvekili de kürsünün önüne giderek burada adeta barikat kurdu. Komisyon Başkanı tek tek maddeleri oylamaya başladı. Maddeler oylatılırken CHP’li milletvekilleri söz istedi, ancak komisyon başkanı Avcı “Söz yok” dedi. 

“Kahrolsun faşizm”
Maddelerin konuşulmadan oylanması üzerine salondaki tansiyon iyice yükseldi. CHP’li milletvekilleri “Kahrolsun faşizm”  “Faşizme karşı Omuz Omuza”  “Kahrolsun AKP Diktatörlüğü”, “Eşkıya Dünyaya hükümdar olmaz” sloganları atmaya başladı. 

Terk ettiler
İtirazlarının dikkate alınmaması üzerine CHP’li milletvekilleri “AKP’yi diktatörlüğü ile baş başa bırakıyoruz” diyerek salonu terk etmeye başladı. Salonda sadece CHP Grup Başkanvekilleri Emine Ülker Tarhan ve Muharrem İnce kaldı. İnce sık sık “Söz istiyorum” diye yüksek sesle bağırdı, ancak söz verilmedi. 

Şandır barikata takıldı
Bu arada madde oylamaları devam etti. Çıkan olaylarda bazı milletvekilleri yaralandı. MHP Ankara Milletvekili Özcan Yeniçeri de “Bu faşizm” diye bağırdı. AKP Eskişehir Milletvekili Ülker Can, Yeniçeri’nin itirazına “Kim faşist. Kaç gündür verdiğimiz demokrasi sana çok bile” diye seslendi. MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır da maddelerin konuşulmadan oylanmasına itiraz ederek kürsüye doğru yöneldi, ancak burada barikatı aşamadı. Kürsü önündeki AKP’li milletvekilleri Şandır’ın ilerlemesine izin vermedi. Şandır’ı itekleyerek uzaklaştırdılar. Tartışmalar sürerken maddelerin oylaması tamamlandı. AKP’li milletvekilleri oylamanın bitmesini alkışlarla karşıladı.  Toplantının bitiminde Komisyon Başkanı Avcı’nın elindeki metal selo bant makinesi dikkat çekti. Avcı arbede sırasında kendisine bu makinenin atıldığını, omzuna çarptığını, atanı görmediğini ama tespit ederse suç duyurusunda bulunacağını söyledi. 

31 dakikada 19 madde
AKP’nin yeni eğitim teklifinin görüşmeleri 23 Şubat’ta başlamıştı. Alt komisyon çalışmaları sonrası 5 Mart’ta da maddeler görüşülmeye başlandı. 6 günde 6 madde geçti. Dün komisyon toplantısında jet oylamalar ile kalan 19 madde 31 dakika gibi kısa bir sürede geçirildi. 

Bu iş artık sokakta çözülür
CHP Grup Başkanvekilleri Muharrem İnce ve Akif Hamzaçebi, milletvekilleriyle birlikte TBMM’de basın toplantısı düzenledi. “Yere düşmüş arkadaşımıza tekme atan bir ş....siz vardı” ifadesini kullanan İnce, “Hangi mahkeme ne yapıyorsa yapsın. İnsanlıktan nasibini almamış mahluklar” diye konuştu. İnce, şöyle devam etti: “AKP’liler, ’bizim çoğunluğumuz var, sizi konuşturmayız, gerekirse döveriz’diyorlar anlayacağınız. Milletvekili dövüyorlar, gazeteci dövüyorlar. Burada bizim can güvenliğimiz de kalmadı. Yüreği olan herkese sesleniyorum; CHP burada. Bunlara ezilmeyeceğiz, pes etmeyeceğiz. Parlamenter demokrasi fiilen sone ermiştir. Bu iş bitti.”  İnce, “Bunun bir de ikinci raundu var. Bu iş artık sokakta çözülür” dedi.  CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi ise “Çoğunluğun zorbalığının TBMM ve Türk milletinin tarihine geçirildiği gündür. Bugüne kadar ben AKP’nin eğilimini ’otoriter eğilim, otoriter rejim’olarak tanımlıyordum ama otoriter rejim AKP’yi tanımlamakta artık yetersiz kalmıştır, onun da ötesine geçmiştir. CHP bu teklifin peşini bırakmayacaktır” dedi. 

Çiçek yorum yapmadı
TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Anayasa Platformu Türkiye Konuşuyor Toplantıları’nın 7’ncisi için bulunduğu Antalya’dan ayrılırken havalimanında  komisyondki gerginlikle ilgili “soruları ” ’Muş’üzerine bir açıklama yapmam. Gerçeği bilmem lazım “ diyerek geçiştirdi.

Teklif gayrimeşrudur
MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır, MHP’li üyelerle birlikte basın toplantısı düzenledi. Şandır, yaşananların kabul edilemeyeceğini belirterek, ’TBMM’nin şahsiyetine, Türk demokrasisine ve Türk milletine hakaret edilmiştir. Bunun sorumlusu ve müsebbibi AKP iktidarı, başta Başbakan Erdoğan ve AKP yöneticilerdir” dedi. Türk milletinin geleceğini şekillendiren bir düzenlemenin Komisyon görüşmelerinin yarım  saattte tamamlandığını anlatan Şandır, sözlerini şöyle sürdürdü: “Başbakan’ın talimatıyla AKP milletvekilleri bir fiili durum yaratmış; bizlerin komisyon başkanına ulaşmamızı engellemişlerdir. Kabul edilen teklif gayrimeşrudur. Teklifin Genel Kurula indirilmesi gayrimeşru olacaktır. Sorumluluk Sayın Cemil Çiçek’e aittir, TBMM’de milletin iradesi çiğnenmiştir. Bu despotizmdir, tek adam yönetiminin dayatmasıdır. MHP olarak komisyonunu bu kararını yok sayacak ve bu çirkinliği milletimize anlatacağız.” 

Kara gün
MHP Ankara Milletvekili Özcan Yeniçeri ise yaşanan kavgayı anlatarak, kaba kuvvet ve çoğunluk diktatoryasıyla karşılaştıklarını ifade ederek, “Bugün kara gündür. Türkiye bugün çoğunluk hegemonyasının altına girmiş bulunmaktadır. Milletvekilleri kaba kuvvet kullanılarak susturulmuştur, yangından mal kaçırırcasına teklifi Komisyondan AKP emrivakisiyle geçirilmiştir. Siyasi muhalefeti Parlamentoda yaptıramazsanız sosyal muhalefete döner ve bu da bu iktidarın sonu olur” dedi
Haber: Fatih Erboz

2 yorum:

  1. La bunlara kalsa kız çocuklarını hiç okutmayacaklar, 4 yıl okudu yeter ondan sonra kafasını kapatıp, eve, kocaya...

    YanıtlaSil
  2. Akşam haberleride Milli Eğitim bakanının sözleri daha da inciticiydi.Spiker olayı değerlendirmesini soruyor, ne varmış günlerdir onlar konuşuyordu,bir diğer soruda bu yeni yasa ile dileyen kürtçe yi dil olarak seçecek mi, diuye soruyor? gayet lakayt bir şekilde ne varmış, ne olurmuş seçse.. ya nasıl bir duruma geldik, ne olacak sonumuz, nereye doğru gidiyoruz? Nasıl altından kalkacağız..Açıkçası nutkum tutuldu sanki..:(

    YanıtlaSil