23 Şubat 2012 Perşembe

1970 yılında ki Erzurum( Karpostal)


Bir zamanlar ki Erzurum tahmini 1970-90 yılları arası olsa gerek babam öyle diyor. ama şehir içi o zamanlar dahada yeşillikti ama şimdi yönetim onları söktürüp yerine sahte ağaç ışıklı mışıklı bişiler dikti neymiş daha modern daha göz alıcıymışmış. Ben bu zihniyetin taa ortasına tüküreyim Doğa düşmanları. Her neyse gelelim resme bu resmi çekilen yer Erzurum Cumhuriyet Caddesi. Hemen sol taraftaki yer Yakutiye Medresesi onun karşısı Lala Mustafa Paşa Cami (Lalapaşa Camii de derler). Görünen dağlar da Erzurum Aziziye Tabyaları hani yiğit Türk kadınılarından Nene Hatun'un Rus askerlerine karşı mücadele ettiği yerler... Yine sol tarafta görünen büyük bina şimdilerde SGK Binası. Yine sol tarafta Yakutiye Medresesinin Kulesinin hizasında küçük bir kısmı görünen kule de Saat kulesi ve bitişiğinde de Erzurum Kalesi vardır.


Bu resimde şimdi ki hali.

3 yorum:

  1. İleride bunların acısını bizler çekicez :(( Ağaçları kesip duruyor dangalaklar. Nasıl oksijen alıyoruz kimin umrunda :( Türkiye'nin her ilini seviyorum Erzurumda çok güzel bir il :)))

    YanıtlaSil
  2. Gerzeklere bak! Zeka özürlüler hakiki ağacı yok edip yerine uyduruk ağaç dikmek!!!Ay birden sinirlerim tepeme çıktı!!!!!Nene Hatun dedin de rahmetli annemin Nene Hatun anıtında çekilmiş siyah-beyaz resmi var albümde ta 1960'lardan kalma...o zaman etrafı bomboşmuş..

    YanıtlaSil